Utilsigtede hændelser i primærsektoren - nyt katalog udkommet
Dansk Selskab for Patientsikkerhed har samlet en række eksempler for at illustrere, hvilke typer af hændelser, der kan forekomme indenfor de forskellige områder af primærsektoren.
Fra efteråret 2010 bliver patientsikkerhedsordningen udvidet til også at omfatte den kommunale sundhedssektor, praksissektoren, apotekersektoren, de sociale institutioner og den præhospitale indsats.
Dette betyder, at der nu systematisk og konsekvent skal læres af utilsigtede hændelser der finder sted, også indenfor disse områder.
Forudsætningen for at kunne lære af en utilsigtet hændelse er, at man kan genkende den.
Derfor har Dansk Selskab for Patientsikkerhed samlet en række eksempler for at illustrere, hvilke typer af hændelser, der kan forekomme indenfor de forskellige områder af primærsektoren.
Se ´Patientsikkerhed i primærsektoren – eksempler på utilsigtede hændelser`
Publikationen kan rekvireres i begrænset omfang ved henvendelse til Dansk Selskab for Patientsikkerhed på 36322171
