Simon Feldbæk Peitersen

Leder af staben

Head of secretariat

Simon er kandidat i folkesundhedsvidenskab fra Københavns Universitet, hvor han også har fungeret som undervisningsassistent.

Han har tidligere været ansat hos blandt andet Sundhedsstyrelsen samt organisationen Sex & Samfund.

Simon har orlov fra Dansk Selskab for Patientsikkerhed i perioden 1. september 2018 til 28. februar 2019. Han er i denne periode ansat i WHO til at rådgive om patientsikkerhed.

English:

Simon hold a M.Sc. in Public Health from University of Copenhagen, where he also was teaching assistant after graduation.

Previously, Simon worked at the Danish Health Authority and at the Danish Family Planning Association (Sex og Samfund).

From 1 September 2018 to 28 February 2019 Simon is employed by WHO as an advisor in patient safety.

 

 

Kommende arrangementer