I weekenden 30. oktober – 1. november 2026 kan du som studerende være med til at finde nye perspektiver og skabe løsninger på, hvordan patientsikkerheden kan styrkes på tværs af fagligheder, sektorer og arbejdsgange.
Her løber PS! Case Competition 2026 nemlig af stablen på Lejrcenter Vork ved Vejle. De deltagende studerende bliver på tværs af deres faglighed og studieretning delt op i teams, hvorefter de skal arbejde med en aktuel problemstilling fra sundhedsvæsenet og udvikler løsninger, der kan fungere i praksis.
– PS! Case Competition er et forsøg på at nå nogle andre, end vi normalt når ud til – og på en lidt anden måde. Samtidig er det en måde at få et konkret produkt eller output ud af nogle gode dage, hvor studerende mødes og arbejder sammen, siger Inge Kristensen, direktør for Dansk Selskab for Patientsikkerhed.
Hjemmebehandling som tema
Årets tema er ”hjemmebehandling”. Et område, der bliver stadig vigtigere i takt med, at behandling, observation og opfølgning i stigende grad foregår i patientens eget hjem frem for på hospitalet. Det ændrer nemlig også på betingelserne for patientsikkerheden. Ansvar fordeles på nye måder, samarbejdet på tværs af aktører og sektorer bliver endnu vigtigere, og patienter og pårørende får ofte en mere aktiv rolle.
Opgaven for deltagerne i PS! Case Competition – og sundhedsvæsenet i det hele taget – bliver altså at finde tiltag, der kan imødegå de nye patientsikkerhedsudfordringer i blandt andet koordinering, kommunikation, medicinhåndtering, digitale løsninger, organisering og støtte til patienter og pårørende, som den øgede hjemmebehandling fører med sig. Dette kommer – både ude i sundhedsvæsenet og på Lejrcenter Vork – til at foregå på tværs af flere faggrupper. Derfor søger PS! og Studerende for Kvalitet og Patientsikkerhed (SKOP), som står bag tiltaget, deltagere fra en bred pallette af uddannelser; sygepleje, fysioterapi, medicin, sundhedsøkonomi, tandpleje, sundheds- og velfærdsteknologi, socialrådgiveruddannelser, social- og sundhedsassistentuddannelse m.fl.
– Vi kommer ikke til at bygge fremtidens sundhedsvæsen med monofaglige tilgange. Vi bliver simpelthen nødt til at kigge på tværs. Der er brug for alle former for kompetencer, fordi vi skal kigge hele vejen rundt. Verden er meget mere kompleks og mangfoldig end den dengang, man først byggede sundhedsvæsen. Den mangfoldighed skal vi også have fagligt, hvis vi fremover skal skabe den bedst mulige patientsikkerhed, siger Inge Kristensen.
Vi kommer ikke til at bygge fremtidens sundhedsvæsen med monofaglige tilgange. Vi bliver simpelthen nødt til at kigge på tværs. Der er brug for alle former for kompetencer, fordi vi skal kigge hele vejen rundt.
Inge Kristensen, direktør i Dansk Selskab for Patientsikkerhed
Vi lykkes kun ved at samarbejde
PS!-direktøren glæder sig til at se, hvad deltagerne kommer frem til af løsninger under konkurrencen.
– Vi vil gerne engagere yngre kræfter i patientsikkerhedsarbejdet. Vi vil gerne have dem til at tænke over, hvordan de gør det mere sikkert for patienter og pårørende og de sundhedsprofessionelle selv, når de inden længe skal ud og virke, siger Inge Kristensen og fortsætter:
– Der er så mange perspektiver i arbejdet med sundhed og patientsikkerhed. Og der er ikke én faggruppe eller én person, som kan overskue det hele. Det kan vi kun, hvis vi arbejder sammen. Og det forventer jeg også, at PS! Case Competition vil vise.
PS! Case Competetion 2026 er, som nævnt, for studerende inden for en lang række fag, og det er gratis at deltage.
